Adli tatilde boşanma davası açmak çoğu birey açısından bu süreçte davanın görülüp görülmeyeceğine dair soru işaretlerini de gündeme getirmektedir. Bu kapsamda adli tatilin başlangıç ve bitiş sürelerini bilerek boşanma ile alakalı işlemlerinizi sürdürmek en doğrusu olacaktır. İzmir avukat danışmanlığında adli tatil ve boşanma hakkında bütün merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.
Adli Tatil Nedir? Ne Zaman Başlar?
Adli tatil, adliyelerin tatile girmesiyle başlayan süreçtir. Kanunlarla belirlenen iş ve işlemler dışında adli sürece ara verilmektedir. Bu nedenle de adli tatil süresince boşanma davası açıldığında tatilin sona ermesi beklenmektedir. 20 Temmuz ve 31 Ağustos arasında süren adli tatil ertesinde adliyeler işleyişlerine devam eder. Bu çerçevede adli tatil süresince açılan bir boşanma davası için işlemlere başlanacak ilk gün 1 Eylül olarak belirlenmektedir.

Boşanma Davası Adli Tatilde Görülür mü?


Adli tatil devam ederken açılan ve süren boşanma davalarına ara verilmektedir. Bu çerçevede eşlerin adli tatilin bitişini beklemeleri önemlidir. Ancak bazı önemli davaların adli tatilden etkilenmeden görülmeleri olasıdır. Boşanma ve aile ile alakalı davalar şunlardır;
Nafaka Davaları
Velayet Davaları
Soybağı Davaları
Nüfus Kayıtlarının Düzeltilmesi Davaları

Adli Tatilde Boşanma Davası ile İlgili Yapılabilecek İşler


Adli tatil, hukuki süreçlere dair işlerin neredeyse durma noktasına geldiği bir dönem olsa da boşanma davaları ile alakalı pek çok iş ve işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu bağlamda gerekli süreçleri izleyerek boşanma davanızla alakalı olarak harekete geçmekte yarar vardır. Aşağıda boşanma davaları ile alakalı yapılabilecek işlemlere göz atabilirsiniz.
Cevap Dilekçesi Verme
Dava Açma
Dosyanın Başka Mahkemeye Gönderilmesi
Dosyanın Üst Mahkemeye Gönderilmesi
İstinaf Başvurusu
Karşı Dava Açma
Temyiz Başvurusu
İzmir avukat desteği ile adli tatilde nasıl bir yol izleyebileceğinizi değerlendirebilirsiniz. Bu doğrultuda hem boşanma sürecinde herhangi bir problemle karşı karşıya kalmayacaksınız hem de İzmir avukat sayesinde boşanma sürecini daha kaliteli bir şekilde tamamlama imkânı elde edebileceksiniz. Adli tatilde boşanma davası açma ve diğer bütün konularla alakalı destek almak adına hemen iletişime geçebilirsiniz.