Aile Hukuku, bir aileyi alakadar eden konular üzerinde çalışan ve Medeni Hukuk’un kapsamı içerisinde bulunan alt bir hukuk dalıdır. Temel olarak da bu hukuk dalı içerisinde nişan, evlenme, boşanma, mal rejimi, soy bağı, evlat edinme ve velayet gibi birçok farklı alan yer alır. Temel olarak da bu alanlarda hukuk dalı üzerinde uzmanlık elde eden ve çalışan bir aile hukuku avukatı ile dava süreçleri yürütülebilir.
Aile hukuku avukatı hukuk fakültesi mezuniyetini ve stajını tamamladıktan sonra bir baroda kayıtlı olarak ruhsatname sayesinde bu hukuk dalı üzerinde tecrübe elde etmiş ve edecek şekilde hizmet veren avukattır. Herhangi bir hukuk dalında resmi uzmanlaşma gibi bir sistem yer almasa da her avukat kendisi için bir hukuk dalını uzmanlık alanı olarak görebilir. Bu durumda aile hukuku ile ilgilenen avukatlar da bu hukukun alanları üzerinde görev alabilir.

Aile Hukuk Avukatı İlgi Konuları Nelerdir?


Deneyimli bir aile hukuku avukatı dilekçeler, avukatlık, arabuluculuk, hukuki danışmanlık ve hukuki vekalet konusunda hizmetler verebilir. Bu görevler bağlamında da avukat Türk Medeni Kanunu çerçevesinde;
Çekişmeli, çekişmesiz veya anlaşmalı boşanma davaları
Nafaka bağlama, nafaka arttırma ve nafaka kaldırma davaları
Velayet, babalık ve nesep davaları
Mal rejimi ve tasfiyesi davaları
Evlat edinme davaları
Yaş düzeltme davaları
Yurt dışında verilen boşanma kararının tanınması ve tenfiz davaları
Nişanlanma hukukuna bağlı davalar
Evlilik sözleşmesi bağlamındaki davalar
Boşanma sonrası mal paylaşım davaları
Ziynet davaları
İddet müddetinin kaldırılması davaları noktalarında görev alabilir.

Aile Hukuku Avukatı Nasıl Çalışır?


Her avukatın müvekkili ile ilgili görüşmeleri, işlemleri ve dava süreçlerinde gizliliğe ve müvekkil hassasiyetine yüksek özen göstermesi gerekir. Bu bağlamda aile hukuku avukatı özellikle bir ailenin iç meselelerine hakim olacağı için çok daha özenli bir şekilde gizliliği koruması ve saygı göstermesi önemlidir. Müvekkilini savunan, haklılığını gözeten ve onun arkasında duran bir avukat aynı zamanda karşı tarafa da saygılı olabilmelidir.
Aile hukuku avukatı Aile Hukuku’nu ilgilendiren süreçlerde danışmanlık ve dava süreçlerine başlarken, eksiksiz ve tam dilekçeler, gereken dosya hazırlığı ve düzenli mahkeme takipleri gibi her konu ile hizmet verir. Doğru bir süreç ile en kısa süre içerisinde davanın sonuçlanması mümkün olur. Bu bağlamda da her avukat Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi çerçevesinde bu rakamların altında olmayacak şekilde tecrübesine ve anlaşmalarına göre ücret talep edebilir.