Boşanma davaları, evlilik birliği konusunda yenilikler doğuran bir durum olduğu gibi teknolojik dönüşümle birlikte niteliğinde de farklılıklar görülmeye başlanan konular arasındadır. Bu çerçevede e-devlet portalı üzerinden boşanma davaları ile alakalı olarak pek çok işlemin gerçekleştirilmesi muhtemeldir. Bunların başında e-devletten boşanma davası açma ve takip etme gelir. Peki, bu işlemleri nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

E-Devlet Boşanma Davası Açma


İnternetten boşanma davası işlemlerinizi başlatmak amacıyla e-devlet sisteminden UYAP Vatandaş Portalı girişi gerçekleştirmelisiniz. Bu portal vatandaşların dava süreçleri ile ilgili pek çok işlemi titizlikle gerçekleştirebildiği bir yerdir. Boşanma için UYAP Doküman Editörü ile hazırlanmış ve e-imza ile imzalanmış boşanma dilekçesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Boşanma davası açıldıktan sonra harç ve masrafların yatırılarak sürecin takip edilmesi her şeyden önemlidir. Bu kapsamda e-devlet sistemi sayesinde boşanma süreçlerini tamamlamak mümkündür.
E-İmza Nedir?
E-Devlet sistemini kullanarak boşanma süreçlerini yönetmeyi arzu ediyorsanız en önemli konu hazırlayacağınız dava dilekçesini e-imza ile imzalamış olmanızdır. Peki, e-imza nedir? E-imza almak için neler gerekir? Bu konuda İzmir avukat desteği ve bilgisi sayesinde süreci yönetebileceksiniz.
Elektronik İmza olarak da bilinen e-imza belgenin kim tarafından imzalandığını göstermeye yarayan bir çözümdür. USB gibi çözümlere entegre edilen e-imza aynı zamanda elektronik ortamda resmi işlemleri tamamlamaya yardımcı olmaktadır. Bilgisayara takılarak kullanılan e-imza sayesinde boşanma davası açma da dahil olmak üzere pek çok işlemi tamamlamak mümkün olacaktır.

Boşanma Davası Açmayı Gerektiren Haller Nelerdir?


E-devlet üzerinden kolay bir şekilde boşanma davası açabiliyor olsanız da boşanma davasının hangi hallerde açılması gerektiğine dair bütün detayları değerlendirmeniz gerektiğini söylemeliyiz. İzmir boşanma avukatı desteği ile açabileceğiniz ya da e-devlet üzerinden tamamlayacağınız boşanma davası başvuru süreçlerinde aşağıdaki durumları değerlendirmeye özen gösterin!
Zina Nedeniyle Boşanma
Hayata Kast Nedeniyle Boşanma
Onur Kırıcı Davranış Nedeniyle Boşanma
Sıç İşleme Nedeniyle Boşanma
Haysiyetsiz Yaşam Sürme Nedeniyle Boşanma
Terk Nedeniyle Boşanma
Akıl Hastalığı Nedeniyle Boşanma
Evlilik Birliğinin Sarsılması Nedeniyle Boşanma
Anlaşmalı Boşanma
Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma
Tüm bu nedenler kanuna dayanarak boşanma sürecini tamamlamanızı sağlar. İzmir avukat desteği alarak boşanma sürecinizi daha da hızlandırabileceğinizi unutmamalısınız.