Evlilik birliğini temelden sarsan ve boşanma davası açılmasına neden olan faktörlerin başında aldatma gelir. Eşlerden birinin diğerini aldattığı düşüncesi sadece evliliği değil bütün yaşamı etkiler. Bu durumda aldatılan eş aldatma durumunu kanıtlayarak boşanma davasında kusuru ortaya koymayı ister. Peki, eşin aldattığını kanıtlamak için hangi yöntem tercih edilmelidir?

Aldatma Nasıl Kanıtlanmaktadır?


Boşanma davası açmak ve aldatma durumunu kanıtlamak için eşin hukuki olmayan bir yönteme başvurmaması gerektiğinden söz etmek gerekir. Bu çerçevede yasa dışı kayıt alma ya da eşi takip ederek gizlice fotoğraf çekme mahkemece kabul görecek yöntem değildir. Bunun yerine eşin banka hesabındaki para transferleri, kredi kartıyla yapılan harcamaları ve sosyal medya hesaplarından herkese açık şekilde yaptığı yorum ve paylaşımları kullanma mantıklı olacaktır. Aksi takdirde elde edilen kanıtlar her ne kadar aldatmayı gösterse de hukuki bir delil olmadığından kanıt olarak kullanılamayacaktır.

Aldatmayı Kanıtlarsam Boşanabilir miyim?


Aldatılan eşin aldatma eylemine yönelik elinde geçerli kanıtlar varsa bunları mahkemeye sunarak boşanma davası açması mümkündür. Mahkeme hem boşanma talebi hem de sunulan kanıtların değerlendirilmesi çerçevesinde aile birliğinin sona ermesine karar verecektir. Ancak tekrar etmek gerekir ki aldatmayı gösteren kanıtların kesinlikle hukuki değer taşıması gerekir. Aksi takdirde mahkeme bu kanıtları reddedecektir.

Aldatan Eşten Tazminat Alınabilir mi?


Aldatan eşin kusurlu olduğu mahkeme tarafından kararlaştırıldığında aldatılan eş tazminat talebini öne sürebilmektedir. Maddi tazminat için karar verilirken zarar ile eş değer miktarlara karar verilmektedir. Manevi tazminat için belli bir miktardan bahsetmek söz konusu değildir. Her boşanma davası kendi özelinde değerlendirilerek mahkeme tarafından en adil kararın verilmesi arzu edilmektedir. Bu kapsamda aldatan eşe yönelik tazminat talebinin öne sürümesiyle mahkeme en doğru kararı verecektir.
Boşanma Avukatı desteği ile aldatılma durumuna yönelik taleplerinizi ve mahkeme sürecini yürütebilirsiniz. Alacağınız hizmet ve danışmanlık kapsamında eşinizin sizi aldatması nedeniyle karşılaştığınız bütün zararları tazmin edebilirsiniz. Ayrıca aldatmanın neden olduğu manevi yıkımın da giderilmesi mümkündür. Boşanma kararı sayesinde bir an önce ortadan kaldırılmasına olanak tanıyabilirsiniz.