Aile, eşlerin bir arada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşadıkları toplumun en küçük birimidir. Ancak çoğu evlilikte eşlerin birbirlerine saygı ve ilgisi zamanla azalmaktadır. Eşlerin birbirine ilgi göstermemesi evlilik birliğini temelden sarsar. Ayrıca pek çok eş için boşanma düşüncesini de akla getirmektedir. Peki, evliliğin sona ermesi için eşin ilgisizliği bir neden olarak kabul edilebilir mi?

Eşin İlgisizliği Boşanma Sebebi mi?


Boşanma talebi ile mahkemeye başvuran eşlerin özel günlerde yalnız kalması, kadınların hamilelik ya da doğum gibi anlarda ilgisizlikten yakınması ve eşin ailesiyle zaman geçirmemesi bir boşanma gerekçesi olarak kabul edilmektedir. Genellikle eşi ile zaman geçirmesi gereken anlarda arkadaşlarıyla vakit harcayan eşler için boşanmaya emsal oluşturacak kararlar vardır. Bu çerçevede Yargıtay Kararları eşiyle birlikte zaman geçirmeyen eşleri haksız bulmuştur.
Özel günler başta olmak üzere aile birliğinin gerekliliği olan birlikteliği yerine getirmeyen ve eşini sürekli yalnız bırakan eşlerin haksız görüldüğü pek çok karar var. Bu çerçevede eve gelmeyen, zamanında gelmeyen ya da diğer sorumluluklarını yerine getirmekten kaçınan eş ağır kusurlu kabul edilmektedir. Boşanma Davası için geçerli bir gerekçe olarak kabul edilen eşle zaman geçirmeme konusunu siz de dikkate alın. Böylece açmak istediğiniz dava için gerekçeleri makul bir şekilde öne sürebilirsiniz.

Eşim Benimle Zaman Geçirmiyor, Tazminat Alabilir miyim?


Eşlerin birbirlerine ilgi göstermesi ve birlikte olması aile birliği açısından çok önemlidir. Bu öneme binaen eşiyle zaman geçirmeyen tarafın haksız bulunması ve boşanma davasının kabul edilmesi doğaldır. Ancak mahkeme tarafından alınan kararlarda eşin zaman geçirmemesi kaynaklı tazminat taleplerinden olumlu sonuç alınamamaktadır. Bu çerçevede eşin sorumluluklarından kaçınmasını gerekçe göstererek boşanma davası açmak yerinde olacaktır.
Eşiniz sizinle zaman geçirmemeyi tercih mi ediyor? Üstelik hem fiziksel hem duygusal olarak sizi yalnız bırakıyorsa dava yoluna başvurabilirsiniz. Boşanma Avukatı desteği alarak açacağınız dava sayesinde boşanma sürecini kısa sürede tamamlama şansına sahip olabileceksiniz. Boşanma Avukatı ile hemen iletişime geçerek boşanma süreci hakkında detaylı bilgi alın. Üstelik dava takibi ve diğer süreçlerin de Boşanma Avukatı tarafından sürdürüleceğini unutmayın!