Evlenmeden önce eşler arasındaki mal rejiminin belirlenmesi ve ilerleyen süreçte karşı karşıya kalınabilecek olumsuzlukların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Bu çerçevede tercih edilen evlilik sözleşmesi sayesinde eşler arasında anlaşma hukuki bir çerçeveye oturmaktadır. Siz de evlenmeden önce müstakbel eşinizle aranızdaki ilişkinin bir sözleşmeyle kayıt altına alınması amacıyla evlilik sözleşmesi yapabilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesi Nedir? Neden Yapılmalıdır?


Evlilik Sözleşmesi ya da Mal Rejimi Sözleşmesi; TMK Madde 202 çerçevesinde düzenlenen bir anlaşmadır. Evlenen kişilerin evlenme öncesi, esnası ve sonrasında sözleşme özgürlüğünü ifade eden bir hukuki işlemdir. Bu sözleşme sayesinde malların evlilik boyunca ne şekilde yönetileceği ve boşanma durumunda nasıl paylaştırılacağına dair düzenlemeler getirmektedir. Evlilik akdinin sona erdirilmesi durumunda eşler arasında ciddi bir çekişmeye neden olan mal paylaşımı konusunun açıklığa kavuşturulması açısından bu sözleşme büyük önem taşımaktadır. Siz de evlilik öncesi sözleşme yaparak karşı karşıya kalabileceğiniz olumsuzlukları ortadan kaldırmayı tercih edebilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesi ile Neler Düzenlenmektedir?


Evlilik sözleşmesi, TMK kapsamında taraflara verilen hakları kısıtlayan ya da kanuna aykırı sözleşme yapma imkânı tanıyan bir belge değildir. Mal paylaşımı, kullanımı ve diğer benzer konularda açıklayıcı hükümler içeren evlilik sözleşmesi sayesinde eşlerin olası bir boşanma halinde çekişme yaşamadan sözleşmeye bağlı kalmalarına olanak tanımaktadır. Bu sözleşme kapsamında hangi konularla alakalı detaylara yer verileceği ve yer verilen detayların taraflar için ne tür yenilikler getireceği bir boşanma avukatı gözetiminde değerlendirilmelidir.
Evlilik sözleşmesi iki taraf açısından da bağlayıcı olduğundan boşanma avukatı gözetiminde yapılmayan sözleşmelerin ciddi hak kayıplarına yol açabilecektir. Bu detay göz ardı edilmeden sözleşme hazırlanması en doğrusu olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?


Mal Rejimi Sözleşmesi; evlenmeden önce, evlenme sırasında ya da evlilik sonrasında tercih edilen bir sözleşme çeşididir. Bu sözleşmenin yazılı bir şekilde ve iki tarafın da rızasıyla yapılması gerekmektedir. Noter huzurunda onaylanması gereken bu sözleşmelerin nikah memuru nezdinde yapılması mümkündür. Sözleşme hazırlığı ve diğer bütün konularla alakalı bir boşanma avukatından destek almanız elzemdir.