Boşanma, eşler arasındaki anlaşmazlıklar sonrasında aile birliğinin sona erdirilmesi maksadıyla başvurulan bir süreçtir. Boşanma sayesinde eşler anlaşmazlıklarını gidererek daha özgür ve mutlu bir yaşam sürmeye başlarlar. Evliliğin sürdürülemez bir çileye dönüşmesi yerine daha mutlu bir yaşamın söz konusu olması gündeme gelir. Bu bağlamda özel ve genel boşanma sebeplerini dikkate alarak boşanmaya dair en doğru yaklaşımları benimsemek mümkündür. Şimdi özel ve genel sebepleri ile boşanmayı değerlendirmeye başlamalıyız.

Özel Boşanma Sebepleri Nelerdir?


Türk Medeni Kanunu kapsamında özel boşanma nedenleri hayata kast, kötü ve onur kırıcı davranış, suç işleme, akıl hastalığı ve haysiyetsiz yaşam sürme olarak sıralanmıştır. Bu bağlamda kanunda belirlenen özel şartların varlığı ve eşlerden birinin boşanma arzusunu öne sürmesi halinde özel boşanma sebepleri kapsamında süreci başlatmak mümkün olacaktır. Kanunda sınırlı sayıda özel boşanma sebebi bulunduğundan dava açılırken özel boşanma sebeplerinin varlığına dikkat etmek gerekir. Eğer bu durumlardan biri yoksa genel boşanma sebeplerine dayanarak dava açmak söz konusu olacaktır.

Genel Boşanma Sebepleri Nelerdir?


Özel boşanma sebepleri belli bir olgunun varlığını gösteren ve bu olgu varsa boşanmayı mümkün kılan durumlardır. Kanunda tek tek sayılan bu durumların yokluğu halinde genel boşanma sebeplerinden söz etmek gerekecektir.
Genel boşanma sebeplerine bakıldığında evlilik birliğinin sarsılması, eylemli ayrılık sebebiyle boşanma ve anlaşmalı boşanma olmak üzere 3 farklı durumdan bahsetmek gerekir. Yine Türk Medeni Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan bu gerekçeler doğrultusunda evlilik birliğinin sonlandırılması ve eşlerin daha özgür – mutlu bir yaşam sürmeleri mümkündür.
İzmir avukat, genel ya da özel boşanma sebepleri doğrultusunda boşanma sürecini makul bir şekilde sürdürmenize yardımcı olur. Boşanmanın olabildiğince kısa sürede tamamlanması ve eşler arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi de mümkün olmaktadır. Bu bağlamda yapmanız gereken yalnızca avukat ile görüşerek boşanmaya dair bütün süreçleri titiz bir şekilde açıklamanız. Avukatınız nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda size en iyi danışmanlığı sunacaktır. Aynı zamanda boşanma ile alakalı kafanıza takılan soru işaretlerini gidermeniz de mümkün olacaktır.