Teknolojide yaşanan gelişmeler ile ses ve görüntü kaydı alınması çok daha kolay bir hal almıştır. Özellikle de mobil cihazların kullanımında yaşanan yaygınlık bu durumun ortaya çıkışında fazlasıyla önem kazanmaktadır. Peki, ses kaydı almak suç mu? Ses kaydı almanın şartları nelerdir? İşte Ceza Hukuku çerçevesinde dikkate alınması gereken her şey!
Ses kaydı almak, özel konuşmaların açığa çıkarılması olarak değerlendirildiğinden suç teşkil etmektedir. Konuşmanın herhangi bir izin olmadan başkalarına duyurulmak ya da dinletilmek amacıyla kayda alınması durumunda ortaya çıkan bu suçun işlenmesi Türk Ceza Kanunu kapsamında yaptırımlara tabidir. Suç unsuru teşkil etmeyen kayıtlar ise kişi ya da kişilerin izni kapsamındaki kayıtlardır.

Ses Kaydı Mahkemede Delil Olarak Kullanılır mı?


Ses kaydının alınması çoğu durumda bir kanıt olması açısından faydalı gibi kabul edilse de ses kaydının nasıl alındığı çok değerlidir. Çünkü mahkeme nezdinde delil olarak ibraz edilecek olan ses kayıtlarının belli koşullar altında alınmış olması gerekliliği bulunmaktadır. Aksi takdirde ses kaydının suçu ispat etmesi bir şeyi değiştirmeyecek ve alınan ses kaydı yasa dışı kabul edilecektir.
Ses kaydının mahkemede delil niteliği taşıması için mutlaka mahkeme kararıyla ve izin alınarak elde edilmiş olması gerekmektedir. Bu durumu dikkate alarak elde edeceğiniz ses kayıtlarını kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Ses kaydı alırken suç işlemeniz sizi haksız duruma düşürecektir. Böylesi sorunlarla karşılaşmamak adına fazlasıyla dikkatli olmanızda yarar var.

Ses Kaydı Almanın Cezası Nedir?


Ses kayıtları ve görüntü alma ile alakalı düzenlemeler Türk Ceza Kanunu Madde 133 çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda ‘Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi bir tanesinin izni/rızası olmadan bir cihazla dinleyen ya da bir ses alma cihazı ile kayıt altına alan kimse 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.’ Bu durumda hapis cezası almamak adına elde edilen kayıtların hukukiliğini değerlendirmeniz önemlidir.
İzmir Ceza Avukatı sayesinde ses kaydı ve diğer bütün konularla alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda dava süreçlerinde de kaliteli hizmetten faydalanabilirsiniz.