Tahliye taahhütnamesi, kiracının kiralanan taşınmazı belirlenen tarihte boşaltacağına dair imzalanan belgedir. İrade beyanı olarak da adlandırılan bu taahhütname belirli bir sürenin tamamlanması sonrasında kiralananın boşaltılması ile alakalı hak tanır. 6098 sayılı Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenen Tahliye Taahhütnamesi sayesinde kiracının herhangi bir engelle karşılaşılmadan kiralayan tarafından evden çıkarılmasına olanak sağlar. 

Tahliye Taahhütnamesi Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hukuki bir belge niteliğindeki tahliye taahhütnamesi sayesinde kiracı ve kiralayan arasındaki ilişkinin daha makul bir çerçevede değerlendirilmesi mümkündür. Bu doğrultuda yapmanız gereken aşağıdaki bütün detayları dikkate alarak tahliye taahhütnamesi konusunda titiz bir yaklaşım sergilemek olacaktır. 
Taahhüt yazılı olarak yapılmalı ve iki tarafın da imzasını içermelidir.
Düzenleme tarihi ve taahhüt tarihine yer verilerek amacına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.
Kiralananın aile evi olarak kullanılması halinde eş olan kiracıların ikisinin de imzası yer almalıdır.
Taahhüt edilen tarihten başlayarak 1 ay içinde tahliyenin başlatılması gerekmektedir.

Tahliye Taahhütnamesinin Şartları Nelerdir?


Tahliye amacıyla düzenlenen tahliye taahhütnamesinin hukuki manada belirli koşulları taşıması gerekmektedir. Bu doğrultuda aşağıdaki unsurları içermeyen tahliye taahhütnamesinin hukuki manada eksik olacağı açıktır.
Tahliye taahhüdünün yazılı olması,
Taahhüdün kiracı ya da yetkili temsilcisi vasıtasıyla verilmesi,
Tahliye taahhüdünde tahliye ile ilgili tarihe yer verilmelidir,
Taahhüdün kiralanan teslim edildikten sonra hazırlanması.

Tahliye Taahhütnamesi ile Kiracı Nasıl Çıkarılır?


Tahliye taahhütnamesi tek başına kiracıyı çıkarmaya yeterli değildir. Kiracının tahliyesi amacıyla kullanılan bu belge genel olarak kiracının tahliye edilmesi konusunda bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda önemli olan hakkın hukuki çerçevede kullanılmasıdır. Kiracının taşınmazı boşaltmak amacıyla belirttiği tarihten itibaren bir ay içerisinde tahliye ile alakalı hukuki süreci başlatmak gerekmektedir. Böylelikle tahliye taahhütnamesi doğrultusunda başarılı bir süreç gerçekleşecektir.
Tahliye taahhütnamesi ve diğer bütün süreçlerle alakalı destek almak adına mutlaka avukata başvurmalısınız. İzmir Avukat sayesinde alacağınız danışmanlık hizmetleri ile tahliye sürecinin ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz. Avukat desteği almak hukuki anlamda elinizi güçlendireceği gibi aynı zamanda daha kısa sürede sonuç almanıza da yardımcı olacaktır.