ÜCRETSİZ KARAR ARAMA SİTELERİ

ANASAYFA ÜCRETSİZ KARAR ARAMA SİTELERİ

Ücretsiz Karar Arama Siteleri

Bilindiği üzere dilekçelerimizi yazarken, yargı içtihatlarını okumak ve bunlar nezdinde hareket etmek önem arz etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte ise bu kararlara ulaşmak artık ücretsiz hale gelmiştir. Bu karar ücretsiz bir şekilde bulmak ve okumak mümkündür. Bu veritabanları her ne kadar ücretli olsa da artık her Mahkeme ve Yargı yolu kendi karar arama sitelerini kurmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (HUDOC), tüm yetki alanındaki ülkelere ilişkin verdiği kararları kendi sitesinde paylaşmaktadır. Çeşitli dil seçenekleri mevcuttur. Maalesef her kararın Türkçe Çevirisi bulunmamaktadır. Türkiye hakkında verilen kararlar haliyle Türkçe dil seçeneği ile paylaşılmaktadır. Fakat, Türkçe dil seçeneği olmayan kararlarda yabancı dili olmayanlar çeşitli çeviri programlarıyla kararın tercümesini yaptırarak kararı anlayabilirsiniz. Ayrıca, Avrupa Konseyi ile birlikte hukukçulara ücretsiz online AİHM içtihatları doğrultusunda (HELP) sertifikalı kurs imkanı sunmaktadır.

Ülkemizde ise başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere kendi içtihatlarını toplumla paylaşmaktadır. Ayrıca, Anayasa Mahkemesinin resmi sitesinde yer alan kitaplar ve kitapçıklarla ceza yargılamaları başta olmak üzere temel hak ihlallerine ilişkin emsal kitaplarını paylaşmaktadırlar. Hukukçular buradan tamamen ücretsiz bir şekilde bu karar arama sitesini kullanabilir ve kitaplara ulaşabilir.

Tüm bunlara ek olarak Yargıtay'ın da kendi kararlarını paylaştığı, emsal kararlara kolaylıkla ulaşabileceğiniz karar arama veritabanı mevcuttur. Bizzat Yargıtay tarafından verilen kararlar ücretsiz bir şekilde kendi veritabanlarından hukukçularla paylaşılmaktadır. Buradan hiçbir ücret ödemeden kararlarınızı aratabilirsiniz.